Ako sa vytvára návyk zlého držania tela a čo s tým.
Niekde som čítala, že až 95% nášho fungovania riadi podvedomie. To znamená, že takmer všetko od chôdze, dýchania, rozprávania, až po šoférovanie či zaväzovanie si šnúrok na topánkach, sú naučené reakcie nášho podvedomia. Podvedomé reakcie vznikajú na základe viacnásobného opakovania istej činnosti. Vedomie má tendenciu zautomatizovať konanie a presunúť ho na podvedomú úroveň.
„Ale ako toto súvisí s chrbticou a SM systém cvičením?“
Začína sa to už na základnej škole. Posadia nás do školskej lavice, na ktorú sme buď pridlhí alebo prikrátki. Malé telíčka sa neforemne poskrúcajú do štandardizovanej lavice ako sa na slušne vychované dieťa patrí. Uvoľnené brucho, bedrá bez opory, zvesené ramená, hlava vpredu. Školská taška dá chrbátu tiež poriadne zabrať. Naše podvedomie má skvelé podmienky na návyk nesprávneho držania tela. Na základke to zvyčajne začne plochými nohami a skoliózou.
Na stránkach Úradu pre verejné zdravotníctvo Slovenskej republiky sa píše:
„Dodržiavať maximálnu hmotnosť školskej tašky je podľa vedúcej odboru hygieny detí a mládeže ÚVZ SR doc. MUDr. Jany Hamade, PhD. nutné, aby sa zabránilo preťažovaniu detskej chrbtice: „Vzniká riziko chybného držania tela – skoliózy. Tu začína rozvinutie degeneratívnych stavov chrbtice, ktoré sa prejavujú v dospelosti vo forme bolestí chrbta.“ Ak sa skolióza nezačne liečiť včas, môže dôjsť k poškodeniu chrbtice, ktoré sa už nebude dať napraviť. Ak si všimnete, že vaše dieťa má príznaky skoliózy, liečbu neodkladajte a to nielen z fyzických zdravotných dôvodov.
Vznik patologického zakrivenia chrbtice – skoliózy je aj významným psychosociálnym rizikovým faktorom, pretože ovplyvňuje správanie sa adolescentov, vedie k pocitom menejcennosti a k iným psychickým problémom.“
Keďže telo sa naučilo, ako nesprávne stáť, sedieť aj chodiť, v ďalších školských rokoch (v lepšom prípade len do osemnástich) si koľaje zlého držania veselo zabeháva ďalej.
Po skončení školy príde zamestnanie, kde buď:
– 8 a viac hodín sedíme za počítačom,
– celý deň sedíme/stojíme za pásom alebo za strojom,
– prenášame ťažké bremená ,
– prípadne väčšinu času vykonávame jednostranný pohyb.
Ak ste sa nenašli ani v jednej z týchto kategórií, patríte k šťastnejšej menšine obyvateľstva.
Dôsledkom nesprávnych pohybových vzorov nám telo v určitom veku prestane poskytovať také kvalitné služby ako doteraz.
Na fyzickej úrovni sa to môže prejaviť napríklad aj takto:
– „seknutie“ v krížoch,
– bolesti hlavy, migrény,
– závraty,
– chronické bolesti chrbta,
– únava atď.
Prvé signály organizmu zvyčajne odignorujeme, prípadne potlačíme liekom proti bolesti. Keď je stav neúnosný, zájdeme za lekárom, ktorý skonštatuje diagnózu a nasadí liečbu. Tá dočasne stav vylepší, avšak v skutočnosti len potlačí symptómy problému. Ak nezačneme riešiť svoj stav komplexne, zdravotné problémy sa budú naďalej prehlbovať a postupne sa stanú chronickými.
Dlhoročné nesprávne držanie tela nás môže priviesť ku chronickým problémom s chrbticou.
Jediným východiskom z neútešnej situácie je zmena. A to zmena v myslení a konaní. Prejsť z autopilota na manuál je úplne nevyhnutné. Musíme sa začať vedome starať o svoju chrbticu.
Chrbtica je skutočne dôležitá časť tela. Zabezpečuje jeho statiku a to, aby sa telo jednoducho nezosypalo na zem. Chrbtica anatomicky a funkčne spája dolnú a hornú časť tela. Pomocou chrbtice dokáže telo niesť hlavu, hrudník i plecia.
SM systém (stabilizačný a mobilizačný systém) je komplexné cvičenie, ktoré účinne odstraňuje bolesti chrbta a problémy s pohybovým aparátom. Základom je uvoľnenie preťažených svalov a posilnenie oslabených svalov. Je vhodné pre všetky vekové kategórie od detí až po seniorov. Je určené pre každého, kto má záujem o zdravý telesný vývoj, prevenciu proti vzniku bolestí chrbta, prípadne trpí problémami s chrbticou. Cvičí sa so špeciálnymi pomôckami (elastické lano, balančná podložka, oporné tyče).
Slúži ako účinná pomoc pri:
– problémoch s chrbticou (nesprávny životný štýl, sedavé zamestnanie),
– poruchách držania tela,
– hernii disku, skolióze, spinálnej stenóze,
– stuhnutých svaloch krku,
– bolesti v oblasti lopatiek ,
– ochabovaní svalstva chrbta ,
– extrémne namáhanom svalstve (manuálne profesie, dvíhanie ťažších predmetov, športovci).
Ak sa rozhodnete začať s týmto výborným cvičením, odporúčam vám absolvovať niekoľko individuálnych lekcií s certifikovaným trénerom metódy SM systém. Inštruktor vás počas lekcií naučí zostavu vhodnú presne pre vás, pričom je potrebné cvičiť aj doma. Zároveň vás naučí ako správne dýchať a stabilizovať chrbticu. Zo skúsenosti s klientami môžem potvrdiť, že toto je najťažšia časť cvičenia, ktorá keď sa zautomatizuje, cvičenie budete robiť s radosťou a ľahkosťou.
Chce to trochu trpezlivosti, výsledky sa určite dostavia a vy sa budete znova cítiť slobodne vo vlastnom tele.
Do cvičenia, priatelia 🙂