Čo je SM systém 
SM systém (SPS metóda) predstavuje súbor cvičení zameraných na stabilizáciu a mobilizáciu chrbtice. Autorom metódy, ktorá sa vyvíja viac ako 40 rokov, je renomovaný český lekár a bývalý športovec MUDr. Richard Smíšek. Je založená na súbore účinných cvikov, ktoré pomáhajú správne aktivovať špirálové svalové reťazce. Hlavný efekt metódy spočíva vo vyvolaní trakčnej sily v oblasti medzistavcových platničiek, čím sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže zregenerovať a lepšie vykonávať svoju funkciu. Chrbtica je pri pohybe aktívne stabilizovaná. Mnohí ľudia sa cvičením SM systému vyhli operácii. Dôležité je cvičiť pravidelne a výsledky sa dostavia. SM systém sa z Českej republiky postupne rozširuje do rôznych krajín celého sveta, v Nemecku ho dokonca prepláca poisťovňa.

Komu je SM systém určený
SM systém môžu cvičiť všetky vekové kategórie, deti od 5 rokov až po seniorov. Je určený pre všetkých, ktorí si chcú udržať zdravú chrbticu ako aj pre tých , ktorí trpia problémami s chrbticou ako napríklad: 

 - bolesti chrbta spôsobené sedavým zamestnaním, či nesprávnymi návykmi

 - hernia disku, skolióza, spinálna stenóza 

 - 
stuhnuté svaly krku 
 

- ochabovanie svalstva chrbta 

 - príliš namáhané svalstvo (manuálna práca, dvíhanie ťažších predmetov, športovci)
 

- bolesti hlavy spôsobené problémami v chrbtici
 

- haluxy, ploché nohy

Pomôcky na cvičenie
Základnou pomôckou pri cvičení SM systému je elastické lanko. Ďalšími odporúčanými pomôckami sú balančná podložka PROFI a oporné tyče pre SM systém. Pokročilí cvičenci využívajú tiež špeciálne elastické fitness lano. Viac sa dozviete v článku na blogu „Ako si vybrať pomôcky na SM systém“.

Kde sa naučiť cvičiť SM systém
Na začiatku je vhodné vyhľadať certifikovaného trénera, ktorý vás naučí ako správne vykonávať jednotlivé cviky. Zároveň vám ukáže zostavu cvikov vyhovujúcu práve vašim potrebám. Neskôr môžete cvičiť doma, prípadne v skupinke vedenej inštruktorom.

Chcete sa dozvedieť o SM systéme viac? Neváhajte navštíviť  FOR LIFE Štúdio  . Teším sa na vás!